Oddziaływanie cząstek w ciałach stałych, cieczach i gazach


Cząsteczki cieczy poruszają się bezładnymi ruchami z różną prędkością i w różnych kierunkach, przekazując sobie nawzajem energię kinetyczną w procesach zderzeń. Ponadto na cząsteczki te działa siła grawitacji i siły oddziaływań innych cząsteczek, głównie siły elektrostatyczne. Te ostatnie siły mają bardzo duże znaczenie w cieczach polarnych (woda, alkohole) a minimalne w niepolarnych np. węglowodorach.

O sile grawitacji bardzo często zapominamy przy rozpatrywaniu zjawisk zachodzących z udziałem cieczy, a zawdzięczamy jej istnienie ciśnienia hydrostatycznego.

Gaz - tu rodzaje oddziaływań są analogiczne, z tym, że grawitacja nie odgrywa tu większej roli (stosunkowo małe masy cząsteczek gazu), a także oddziaływania międzycząsteczkowe, ze względu na duże odległości między cząsteczkami, są nikłe i można nie zwracać na nie uwagi. Cząsteczki gazu zderzając się ze ścianami naczynia, w którym są zamknięte powodują powstanie zjawiska ciśnienia, jednakowego we wszystkich kierunkach.

Ciało stałe, to cząsteczki o silnych oddziaływaniach międzycząsteczkowych, drgające w węzłach sieci krystalicznej (energia kinetyczna) o rozkładzie energii drgań podobnym do rozkładu szybkości poruszania się cząsteczek cieczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz